Friday , January 18 2019 9:20 am
Home / Featured / NEW VOLTA REGIONAL SPORTS COMMITTEE AND 25 DISTRICT SPORTS UNITS READY FOR ACTION

NEW VOLTA REGIONAL SPORTS COMMITTEE AND 25 DISTRICT SPORTS UNITS READY FOR ACTION

The long-awaited Volta Regional Sports Committee and the 25 District Sports Units are now ready for official inauguration and rapid sports development and promotion in the neatest region of Ghana, the Volta Region.

It will be recalled that, way back on July 11, 2018, the first list of 16 newly-constituted District Sports Units out of the 25 Districts and the freshly composed seven-member Regional Sports Committee were forwarded by the Regional Sports Director, Mr Kwame Amponfi Jnr, to the Hon. Regional Minister, Dr Archibald Yao Letsa, and the Director General of the National Sports Authority, Mr Abdul-Majeed Bawa, for approval by the Sports Minister.

Despite the initial challenges with some District Assemblies, by dint of hard work and persevearance, all is now set for the official inauguration of the seven-member Regional Sports Committee and all the 25 District Sports Units of the Region by the Hon. Regional Minister at Ho.

The Regional Sports Committee to be chaired by the Regional Minister; Dr Archibald Yao Letsa himself, has the following as members: Kwame Amponfi Jnr, Regional Sports Director, Atsutse Emmanuel, Jasikan District Sports Unit representative; Joseph Yogah Adovor, Akatsi South District Sports Unit representative; Ayivor Joe Justice, Ho Municipal Sports Unit representative; Doste Bright Bennet and Enyonam Afi Amafugah, nominees of the Regional Minister.

Per the Sports Act, 2016 (Act 934),  21, the Regional Sports Committee is expected to, among other things; promote, encourage and develop sports throughout the region, coordinate the activities of the District Sports Units within the region in relation to the care, maintenance and provision of sports facilities in the region, assist in the organisation of Regional Sports Festival once every year, prepare and submit to the Authority returns on sporting activities in the region and perform any other function assigned by the Board.

As the Regional Sports Director, in my humble view, “ the good thing is that, irrespective of the initial challenges we faced with some District Assemblies during the composition of the Regional Sports Committee and the 25 District Sports Units, we stood our grounds and ensured that only physical education and sports graduate professionals with a minimum of five years sports work experience, got selected to serve on each of the 25 Sports Units for the region as National Sports Authority District Sports Directors, pending their permanent appointment or secondment”.

“Again, professionalism and meritocracy were not compromised for anything in the composition of the seven-member Regional Sports Committee, as four out of the seven are experienced post-graduate sports professionals with a minimum of 10 years sports work experience.

The Regional Minister himself, offering to chair the Regional Sports Committee, and the inclusion of a  popular Ho-based  Business Executive and a well-known philanthropist, Mr Joe Ayivor (aka Afe Lotto) tells it all on how seriously we mean business with the whole agenda of the new face of sports development and promotion in the Volta Region of Ghana.

Indeed, sports in the region will never remain the same in the coming years. This is the legacy we want to leave for the good people of the Volta Region.”

Below are the details of the Regional Sports Committee and the 25 District Sports Units of the Volta Region;

COMPOSTION OF (25) DISTRICT SPORTS UNITS: VOLTA REGION

1.      HO MUNICIPAL SPORTS UNIT
NO. COMPOSITION NAME POSITION
1 SPORTS AUTHORITY NOMINEE JOHN NELSON KWASI AKORLI CHAIRPERSON
2 REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE KOMLA KOKROKO MEMBER
3 MUNICIPAL SPORTS DIRECTOR MIGHTY AKWAKU MEMBER
4 MCE NOMINEE DORIS AFARI MEMBER
5 MCE NOMINEE AYIVOR  JOE JUSTICE MEMBER
6 MCE NOMINEE BENONI GLALAH MEMBER
7 MCE NOMINEE ROBERT QUANSAH QUARCOO MEMBER

 

 

2.       SOUTH TONGU MUNICIPAL SPORTS UNIT
NO. COMPOSITION NAME POSITION
1 SPORTS AUTHORITY NOMINEE HON. EMMANUEL  L. AGAMA CHAIRPERSON
2 REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE WONDER KORMLA GIRENTSI MEMBER
3 MUNICIPAL SPORTS DIRECTOR JACKSON ADAMAH MEMBER
4 MCE NOMINEE EMMANUEL QUARSHIE MEMBER
5 MCE NOMINEE STANLEY MAWUDOE MEMBER
6 MCE NOMINEE SELORM KPONGOR MEMBER
7 MCE NOMINEE NORA KLU MEMBER

 

3.      KETU SOUTH MUNICIPAL SPORTS UNIT
NO. COMPOSITION NAME POSITION
1 SPORTS AUTHORITY NOMINEE HON. ELLIOT EDEM AGBENORWU CHAIRPERSON
2 REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE ADA KWADZO ADZOKPA MEMBER
3 MUNICIPAL SPORTS DIRECTOR STANLEY KORWUVI MEMBER
4 MCE NOMINEE FRANCIS KORDORWU MEMBER
5 MCE NOMINEE ALERU KADIRU ADEKUNLE ODE MEMBER
6 MCE NOMINEE JOHN AIKINS SHAMO MEMBER
7 MCE NOMINEE PETER AGBLEVOR MEMBER

 

 

 

4.      AKATSI SOUTH DISTRICT SPORTS UNIT
NO. COMPOSITION NAME POSITION
1 SPORTS AUTHORITY NOMINEE HON. LEO-NELSON ADZIDOGAH CHAIRPERSON
2 REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE  JOSEPH YOGAH ADOVOR MEMBER
3 DISTRICT SPORTS DIRECTOR  AWAGA DENNIS MEMBER
4 DCE NOMINEE  ELVIS NUDEKOR MEMBER
5 DCE NOMINEE  FRED DORKENU MEMBER
6 DCE NOMINEE  FRED P.K DUNYO MEMBER
7 DCE NOMINEE EFUA DAVOR MEMBER

 

 

5.      NKWANTA SOUTH MUNICIPAL SPORTS UNIT

NO. COMPOSITION NAME POSITION
1 SPORTS AUTHORITY NOMINEE JOHN THASUN CHAIRPERSON
2 REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE DAVID K. ANANI MEMBER
3 MUNICIPAL SPORTS DIRECTOR NEWMAN COURAGE BRIGHT MEMBER
4 MCE NOMINEE PRINCE OWUSU PEPRAH MEMBER
5 MCE NOMINEE ADDO GYAMFI S.K MEMBER
6 MCE NOMINEE NTUKRO WILLIAMS MEMBER
7 MCE NOMINEE ASHER KELLI MEMBER

 

 

 

 

 

6.      KEDJEBI DISTRICT SPORTS UNIT

NO. COMPOSITION NAME POSITION
1 SPORTS AUTHORITY NOMINEE HON. MAXWELL KOFI ASIEDU CHAIRPERSON
2 REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE JOSHUA ALORGEH MEMBER
3 DISTRICT SPORTS DIRECTOR ANORVEH HORORINE MEMBER
4 DCE NOMINEE SANI SULEIMAN MEMBER
5 DCE NOMINEE MUSTAPHA DIARA MEMBER
6 DCE NOMINEE ALHAJI BAWA SAMAD MEMBER
7 DCE NOMINEE AQUAH FRIMPONG MEMBER

 

 

 

7.      NORTH TONGU DISTRICT SPORTS UNIT

NO. COMPOSITION NAME POSITION
1 SPORTS AUTHORITY NOMINEE HON. RICHARD COLLINS ARKU CHAIRPERSON
2 REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE MICHAEL AZDAGLE MEMBER
3 DISTRICT SPORTS DIRECTOR DZISAH REUBEN MEMBER
4 DCE NOMINEE HUMPHRY SETORDZI MEMBER
5 DCE NOMINEE GEOFFREY TUGBEDZO MEMBER
6 DCE NOMINEE THEOPHILUS DOTSE ZOTORVI MEMBER
7 DCE NOMINEE ELIZABETH BOKOR MEMBER

 

 

 

8.      HOHOE  MUNICIPAL SPORTS UNIT

NO. COMPOSITION NAME POSITION
1 SPORTS AUTHORITY NOMINEE HON. ANDREWS TEDDY OFORI CHAIRPERSON
2 REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE RICHARD ANTWI MEMBER
3 MUNICIPAL SPORTS DIRECTOR SAMUEL DZUAZAH TOGBE MEMBER
4 MCE NOMINEE ANTHONY AKPAH MEMBER
5 MCE NOMINEE RACOSSON PRAH MEMBER
6 MCE NOMINEE KAMARU KARIM MEMBER
7 MCE NOMINEE EVANS AFESI MEMBER

 

 

 

 

9.      ADAKLU DISTRICT SPORTS UNIT

NO. COMPOSITION NAME POSITION
1 SPORTS AUTHORITY NOMINEE HON. KADEY P. DONKOR CHAIRPERSON
2 REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE BANSAH D. GODSWAY MEMBER
3 DISTRICT SPORTS DIRECTOR BENNEH RICHARD MEMBER
4 DCE NOMINEE KUNU GEORGE MEMBER
5 DCE NOMINEE STEPHEN A. OBIMPEH MEMBER
6 DCE NOMINEE CHARLES KUDDY MEMBER
7 DCE NOMINEE BENSON TOZHER KAFUI MEMBER

 

 

 

10.  CENTRAL TONGU DISTRICT SPORTS UNIT

NO. COMPOSITION NAME POSITION
1 SPORTS AUTHORITY NOMINEE HON. THOMAS MOORE ZONYRAH CHAIRPERSON
2 REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE DAVID AKUMAH MEMBER
3 DISTRICT SPORTS DIRECTOR DUSU SELORM MEMBER
4 DCE NOMINEE FRANK AYIKPA MEMBER
5 DCE NOMINEE S. Q. GIDISU MEMBER
6 DCE NOMINEE AHORGA SUCCESS MEMBER
7 DCE NOMINEE ELIAS HLORDZI MEMBER

 

 

  11.  KETA MUNICIPAL SPORTS UNIT

NO. COMPOSITION NAME POSITION
1 SPORTS AUTHORITY NOMINEE SETH YORMEWU CHAIRPERSON
2 REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE JOHN DEFEATSOR MEMBER
3 MUNICIPAL SPORTS DIRECTOR JOSEPH KPATTAH MEMBER
4 MCE NOMINEE DAVID KWADZO FUI MEMBER
5 MCE NOMINEE SIMON KOFFI HELETSI MEMBER
6 MCE NOMINEE BULLA JUSTICE ATIVOR MEMBER
7 MCE NOMINEE EBENEZER AGBENYEGA NYAMADI MEMBER

 

 

 

 12.  JASIKAN DISTRICT SPORTS UNIT

NO. COMPOSITION NAME POSITION
1 SPORTS AUTHORITY NOMINEE LAWRANCE K. AZIALE CHAIRPERSON
2 REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE OFORI HARRY MEMBER
3 DISTRICT SPORTS DIRECTOR ATSUTSE EMMANUEL MEMBER
4 DCE NOMINEE BAIDU ELLIS MEMBER
5 DCE NOMINEE AMEKLI D.K. HILLARY MEMBER
6 DCE NOMINEE SABAH KHEM GODSWILL MEMBER
7 DCE NOMINEE SEIDU MUSAH MEMBER

 

 

 

   13.  KPANDO MUNICIPAL SPORTS UNIT

NO. COMPOSITION NAME POSITION
1 SPORTS AUTHORITY NOMINEE JEFFREY MAWUTOR HEVI CHAIRPERSON
2 REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE ASEMPA GEORGE KWAKU MEMBER
3 MUNICIPAL SPORTS DIRECTOR SAKYI DAVID MEMBER
4 MCE NOMINEE ADDEH DENNIS LEWIS MEMBER
5 MCE NOMINEE DZUBEY FRANK MEMBER
6 MCE NOMINEE KARIM MUMUNI MEMBER
7 MCE NOMINEE BUBU FELIX MEMBER

 

 

 

   14. SOUTH DAYI DISTRICT SPORTS UNIT

NO. COMPOSITION NAME POSITION
1 SPORTS AUTHORITY NOMINEE HON. ERNEST PATRICK K. MALLET CHAIRPERSON
2 REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE MICHEAL SENOO MEMBER
3 DISTRICT SPORTS DIRECTOR SEYRAM AKUDE KAFUI MEMBER
4 DCE NOMINEE YAHUZA DIMMIE MEMBER
5 DCE NOMINEE DANIEL KAKLAKU DODOU MEMBER
6 DCE NOMINEE CHRISTINE THELMA HEKLI MEMBER
7 DCE NOMINEE GOODNESS TODZI MEMBER

 

 

     15.  NKWANTA NORTH  DISTRICT SPORTS UNIT

NO. COMPOSITION NAME POSITION
1 SPORTS AUTHORITY NOMINEE JAKAYI KWAME JAKSON CHAIRPERSON
2 REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE AKROFI CHRISTIAN MEMBER
3 DISTRICT SPORTS DIRECTOR BEDIAKO PRINCE MEMBER
4 DCE NOMINEE MEREKU GABRIEL MEMBER
5 DCE NOMINEE ATAKURA GODSWAY MEMBER
6 DCE NOMINEE ANYAS YAKUBU MEMBER
7 DCE NOMINEE KAKIBA SOLOMOM MEMBER

 

 

 

     16.  NORTH-DAYI  DISTRICT SPORTS UNIT

NO. COMPOSITION NAME POSITION
1 SPORTS AUTHORITY NOMINEE HON. EDMUND ATTAH KUDJOH CHAIRPERSON
2 REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE AGBENORHEVI BRIGHT K.A. MEMBER
3 DISTRICT SPORTS DIRECTOR FLORENCE DANQUAH MEMBER
4 DCE NOMINEE AMEKO ALEXO MEMBER
5 DCE NOMINEE FIDELIS PENNI MAWULI MEMBER
6 DCE NOMINEE ADELE PRINCE MEMBER
7 DCE NOMINEE EVANS DONKOR MEMBER

 

 

 

  17.  AKATSI NORTH DISTRICT SPORTS UNITS
NO. COMPOSITION NAME POSITION
1 SPORTS AUTHORITY NOMINEE HON. DR. PRINCE SODOKE AMUZU CHAIRPERSON
2 REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE GADZEZO BRUNO MEMBER
3 NSA DISTRICT SPORTS DIRECTOR SEDEGAH C. DANIEL MEMBER
4 DCE NOMINEE EYRAM DOE MEMBER
5 DCE NOMINEE KUMA DZORKAH MEMBER
6 DCE NOMINEE JACKWIN JUNIOR QUOFI MEMBER
7 DCE NOMINEE EVANS ANTHONY MEMBER

 

 

18. AFADZATO SOUTH DISTRICT SPORTS UNIT
NO. COMPOSITION NAME POSITION
1. SPORTS AUTHORITY NOMINEE HON. WISDOM S. SENEADZA CHAIRPERSON
2. REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE DZADU D. TERSON MEMBER
3. DISTRICT SPORTS DIRECTOR (NSA) KUKUBOR HANSON MEMBER
4. DCE NOMINEE JOHNSON MENSAH MEMBER
5. DCE NOMINEE JOSEPHINE ADZIMA MEMBER
6. DCE NOMINEE AMIDU MUTAPHA MEMBER
7. DCE NOMINEE ETORNAM AMOAH MEMBER

 

 

19. AGORTIME ZIOPE  DISTRICT SPORTS UNIT
NO. COMPOSITION NAME POSITION
1. SPORTS AUTHORITY NOMINEE DICKSON DAVID DZORKPE CHAIRPERSON
2. REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE AZRAKU PATIENCE MEMBER
3. NSA MUNICIPAL SPORTS DIRECTOR NYANYUIE AGBAVOR MEMBER
4. MCE NOMINEE GEORGE OFORI MEMBER
5. MCE NOMINEE SEYRAM EKO MEMBER
6. MCE NOMINEE NARH BELIEVER MEMBER
7. MCE NOMINEE VICTORY FOLI MEMBER

 

20. HO WEST  DISTRICT SPORTS UNIT
NO. COMPOSITION NAME POSITION
1. SPORTS AUTHORITY NOMINEE ERNEST VICTOR APAU CHAIRPERSON
2. REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE AZUMAH FREEMAN MEMBER
3. NSA MUNICIPAL SPORTS DIRECTOR KLUTSE AMOS MEMBER
4. DCE NOMINEE JACOB DZANGBA MEMBER
5. MCE NOMINEE FEAKPI IRENE MEMBER
6. MCE NOMINEE APPAIH MAXWELL MEMBER
7. MCE NOMINEE KORNU NANA KWAKU MEMBER

 

 

21. KETU NORTH  DISTRICT SPORTS UNIT

NO. COMPOSITION NAME POSITION
1. SPORTS AUTHORITY NOMINEE GABRIEL AWUDI CHAIRPERSON
2. REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE ROGER KWEKU TAY MEMBER
3. NSA MUNICIPAL SPORTS DIRECTOR GAMADO CHRISTIAN KWABLA MEMBER
4. MCE NOMINEE AGBAVOR FRANCIS MEMBER
5. MCE NOMINEE OHENE FRANCIS MEMBER
6. MCE NOMINEE POPE YAW YEVU MEMBER
7. MCE NOMINEE HERMOS SELASI GELITSA MEMBER

 

 

 

 

22. KRACHI EAST  DISTRICT SPORTS UNIT
NO. COMPOSITION NAME POSITION
1. SPORTS AUTHORITY NOMINEE KOKI TIMOTHY CHAIRPERSON
2. REP. OF MUNICIPAL EDUC. OFFICE ASIEDU DANIEL MEMBER
3. NSA MUNICIPAL SPORTS DIRECTOR NKETIA SARFO MEMBER
4. MCE NOMINEE DENTEH RICHARD KUMAH MEMBER
5. MCE NOMINEE BODOR NEWTON MEMBER
6. MCE NOMINEE NANE ERASMUS MEMBER
7. MCE NOMINEE ODURO MARK MEMBER

 

 

23. KRACHI NCHUMURU  DISTRICT SPORTS UNIT
NO. COMPOSITION NAME POSITION
1. SPORTS AUTHORITY NOMINEE HON. AUGUSTINE APPIAH CHAIRPERSON
2. REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE ISAAC OKUMAH MEMBER
3. NSA DISTRICT SPORTS DIRECTOR MBIBA NOAH MEMBER
4. MCE NOMINEE ANANE CHAMBA MEMBER
5. MCE NOMINEE MOHAMMED MUSAH MEMBER
6. MCE NOMINEE FRANCIS OKOMONYI MEMBER
7. MCE NOMINEE VICTOR YAW CHUNTOR MEMBER

 

 

24. KRACHI WEST DISTRICT SPORTS UNIT
NO. COMPOSITION NAME POSITION
1. SPORTS AUTHORITY NOMINEE HON. OSEI-NTI DOUGLAS CHAIRPERSON
2. REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE E. K OFORI MEMBER
3. NSA DISTRICT SPORTS DIRECTOR ATTAFOE KWASI FELIX  AGYEI MEMBER
4. MCE NOMINEE APPIAH  NAFIU MEMBER
5. MCE NOMINEE TWENTO SOLOMON MEMBER
6. MCE NOMINEE AFRE K. MICHEAL MEMBER
7. MCE NOMINEE AKADUSI NSO MEMBER

 

 

25. BIAKOYE  DISTRICT SPORTS UNIT
NO. COMPOSITION NAME POSITION
1. SPORTS AUTHORITY NOMINEE HON. CONFORT ATTAH CHAIRPERSON
2. REP. OF DISTRICT EDUC. OFFICE NORSI RICHARD MEMBER
3. NSA DISTRICT SPORTS DIRECTOR COSMOS SARPONG MEMBER
4. MCE NOMINEE EMMANUEL OWUSU ASANTE MEMBER
5. MCE NOMINEE VICTORIA NUKPE MEMBER
6. MCE NOMINEE KAMAL FUSENI MEMBER
7. MCE NOMINEE JOHN ABORNU MEMBER

 

 

REGIONAL SPORTS COMMITTEE (VOLTA REGION)

NO. COMPOSITION NAME POSITION
1. SPORTS AUTHORITY NOMINEE DR. ARCHIBALD YAO LETSA CHAIRPERSON
2. REGIONAL SPORTS DIRECTOR KWAME AMPONFI JNR. MEMBER
3. DISTRICT SPORTS UNIT REP. AYIVOR  JOE JUSTICE MEMBER
4. DISTRICT SPORTS UNIT REP. ATSUTSE EMMANUEL MEMBER
5. DISTRICT SPORTS UNIT REP. JOSEPH YOGAH ADOVOR MEMBER
6. REG. MINISTER’S NOMINEE(MALE) DOTSE BRIGHT BENNET MEMBER
7. REG. MINISTER’S NOMINEE (FEMALE) ENYONAM AFI AMAFUGA MEMBER

 

LIST OF SUBMITTED DISTRICT SPORTS UNITS (VOLTA REGION)

  1. HO MUNICIPAL SPORTS UNIT
  2. SOUTH TONGU MUNICIPAL SPORTS UNIT
  3. KETU SOUTH MUNICIPAL SPORTS UNIT
  4. AKATSI SOUTH DISTRICT SPORTS UNIT
  5. NKWANTA SOUTH MUNICIPAL SPORTS UNIT
  6. KEDJEBI DISTRICT SPORTS UNIT
  7. NORTH TONGU DISTRICT SPORTS UNIT
  8. HOHOE MUNICIPAL SPORTS UNIT
  9. ADAKLU DISTRICT SPORTS UNIT
  10. CENTRAL TONGU DISTRICT SPORTS UNIT
  11. KETA MUNICIPAL SPORTS UNIT
  12. JASIKAN DISTRICT SPORTS UNIT
  13. KPANDO MUNICIPAL SPORTS UNIT
  14. SOUTH DAYI DISTRICT SPORTS UNIT
  15. NKWANTA NORTH DISTRICT SPORTS UNIT
  16. NORTH DAYI DISTRICT SPORTS UNIT
  17. AKATSI NORTH DISTRICT SPORTS UNIT
  18. AFADZATO SOUTH DISTRICT SPORTS UNIT
  19. AGORTIME ZIOPE DISTRICT SPORTS UNIT
  20. HO WEST DISTRICT SPORTS UNIT
  21. KETU NORTH DISTRICT SPORTS UNIT
  22. KRACHI EAST DISTRICT SPORTS UNIT
  23. KRACHI NCHUMURU DISTRICT SPORTS UNIT
  24. KRACHI WEST DISTRICT SPORTS UNIT
  25. BIAKOYE DISTRICT SPORTS UNIT

Check Also

Gov’t should have objected to NAM1 sponsoring Ghana Premier League – NDC

The National Communications Director of the opposition National Democratic Congress (NDC) has accused government of …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *